Congiuntivo, dlaczego jest sexy?

Kilka lat temu ukazał sie artykuł NON CALPESTARE IL CONGIUNTIVO, autorem, którego jest dziennikarz B. Severgnini.

Jeśli dotarliście już w procesie nauki języka włoskiego do congiuntivo, to oznacza, że możecie przeczytać ten artukuł sami, do czego serdecznie was zachęcam. Jeśli congiuntivo jest jeszcze przed wami, to aby poniższy artykuł był zrozumiały, musicie wiedzieć, że congiuntivo jest  trybem służącym m.in do wyrażania wątpliwości, wszystkiego, co nie jest faktem, a raczej naszym przekonaniem, naszą opinią. To niesamowite, że na poziomie gramatyki (a nie bezpośrednio za pomocą słów) możemy nadać takie zabarwienie naszym wypowiedziom!

Powróćmy zatem do artykułu.  B. Severgnini zastanawia się w nim, dlaczego Włosi coraz rzadziej używają congiuntivo. Według autora, coraz częściej na włoskiej ulicy możemy usłyszeć np; ‘Credo che con il pesce si può bere anche il vino rosso’, zamiast ‘Credo che con il pesce si possa anche bere il vino rosso’.

Severgnini twierdzi, że kryzys congiuntivo spowodowany jest faktem, iż coraz rzadziej wątpimy. Staliśmy się zbyt pewni swoich racji, aby używać congiuntivo?

„La crisi del congiuntivo -ripeto- ha un’origine chiara: pochi oggi pensano, credono e ritengono; tutti sanno e affermano.”

Brak wątpliwości stał się cechą naszego pokolenia. Kolejnym znamieniem według dziennikarza jest konsumpcjonizm. W świecie, gdzie kupić można wszystko, największą wartość ma to, czego trzeba się nauczyć.

“Ora che tutto si compra, infatti, sta diventando prezioso quello che s’impara.”

I tu dochodzimy do sedna! Okazuje się, że poprawne użycie congiuntivo robi większe wrażenie niż firmowa torebka  czy nowy zegarek. Język stanie się cechą szczególną, wyróżniającą nas, czymś pożądanym!

[…] il linguaggio diventerà un segno distintivo, qualcosa che permetterà di farsi notare.

Osobiście uważam, że  bardzo mało używam congiuntivo. Zmotywowana artykułem i moimi przemyśleniami, w marcu postanowiłam codziennie wrzucać na instastories jedno zdanie z użyciem congiuntivo. Tak, aby przez miesiąc codziennie o nim pomysleć, chociaż na minutę lub dwie.

Poniżej znajdziecie wszystkie zdania z mojego wyzwania. Niestety nie jest ich 31 (tyle, co marzec ma dni ), przyznaję się,  że kilka dni mi uciekło.  

Często te zdania reprezentują konkretną zasadę użycia congiuntivo. Zapamietując, że w tego typu zdaniu TRZEBA użyć congiuntivo, zapamiętujemy zasadę i na ich podstawie możemy budować kolejne zdania.

Jeśli ktoś chciałby sobie zaaplikować podobną terapię, to dajcie znać, będę kibicować i mocno trzymać kciuki!  

A presto,

Aga

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s