Ora è il momento in cui dovete iniziare ad ascoltare i podcast.

Jestem wielką fanką podcastów, uważam, że nie wykorzystywanie podcastów w procesie nauki języka obcego to niewybaczalny błąd. No, ja go wybaczyć i zrozumieć nie potrafię, gdyż podcasty są:

  • darmowe,
  •  świetnie przygotowane przez rodzimych użytkowników języka,
  • doskonale dopasowują się w rutynę dnia codziennego ( jeśli wiesz, że dojeżdżasz do pracy, na uczelnie dwadzieścia minut – idealnie wypełni ci ten czas dwudziestominutowy podcast)
  • każdy znajdzie coś dla siebie według własnych zainteresowań: joga, marketing, buisness, piłka nożna, lekcje stolarstwa, gotowanie …  Istnieją podcasty dosłownie o wszystkim!

Często osoby na początku nauki nie sięgają po podcasty, bo nie czują się na siłach. I to błąd! Istnieje mnóstwo podcastów przygotowanych z myślą właśnie o tych, którzy zaczynają się uczyć języka włoskiego.

Sprawdżcie moje propozycje, wybierzcie jakiś podcast dla siebie i chociaż przez jeden tydzień włącznie go do waszej rutyny dnia codziennego. Potem napiszcie mi o waszych wrażeniach z podcastowego tygodnia.

Jeśli już słuchacie podcastu w języku włoskim, jestem bardzo ciekawa jakiego?

Buon ascolto a tutti!

Learn Italian Pod – Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Materiały podzielone są na poziomy znajomości języka. Bardziej niż podcast to po prostu audiolekcje języka włoskiego.

Długość podcastu:  5 – 15 min

Poziom języka włoskiego:  początkowy

Podcast Italiano con Davide Gemello – również tutaj nagrania podzielone są na poziomy znajomości języka. Mamy do dyspozycji tekst z transkrypcją nagrania i mini słowniczkiem, co na poczatku nauki jest bardzo pomocne.

Długość podcastu: w zależności od poziomu

Poziom języka włoskiego:  początkowy

Podclub –  podcast szkoły językowej. Teksty czytane przez Włochów. Idealne dla poziomu A2/B1. Super przygotowane. Opatrzone tekstem i glossario, czego chcieć więcej? Nie ma żadnych wymówek!

Długość podcastu: 5-15 min

Poziom języka włoskiego:  początkowy/ średniozaawansowany

News in Slow Italian   to jest dopiero hit. Oprócz poziomu znajomości języka możemy wybrać również czy chcemy słuchać w zwolnionym tempie czy normalnym. Słowniczek, wytłumaczone reguły gramatyczne i quizy! Super!

Długość podcastu: 5-15 min

Poziom języka włoskiego:  początkowy/ średniozaawansowany

Inne podcasty wspomagające naukę języka włoskiego, które zostały mi ostatnio polecone to: Coffee Break Italian, Speak Italiano – Pensieri e Parole oraz SBS Italian – SBS in Italiano.

A teraz przejdźmy do podcastów, które nie są przygotowywane z myślą o nauce języka włoskiego, więc tempo wypowiedzi będzie szybsze, no i nie posiadają one transkrypcji, ale kiedyś trzeba się rzucić na głęboka wodę, prawda?

Pazzi di vita – jak radzić sobie ze strachem, czerpać z życia pełnymi garściami, przestać się martwić tym co myślą o nas inni i zacząć żyć własnym życiem, po swojemu. Podcast pełen optymizmu.

Długość podcastu:  30 – 70 min

Poziom języka włoskiego:  średniozaawansowany/ zaawansowani

Pillole di business – mój ukochany podcast. To jest to czego ja obecnie teraz słucham. Przedstawia odkrywcze myśli wielkich przedsiębiorców, podstawy budowania biznesu, wywiady. Sami popatrzcie na przykładowe tematy poruszane w tym podcaście:

In che direzione stai andando? Quanto pensi di valere? Sei una persona produttiva? Quali competenze devi sviluppare? Quali schemi mentali ti aiutano o ti ostacolano? Quali abitudini dovresti cambiare? Perché le persone vogliono cambiare vita ma non lo fanno?

Długość podcastu:  różnie (początkowe epizody trwają do 10 min)

Poziom języka włoskiego:  średniozaawansowany/zaawansowany

Senza rosetto  – podcast prowadzony przez dwie niesamowite dziewczyny, które skupiają się na roli kobiety kiedyś i dziś. Najbardziej feministyczny podcast we Włoszech. Chętnie do niego wracam, również dlatego, że jest w nim wszechobecna literatura.

Długość podcastu:  15 – 60 min

Poziom języka włoskiego:  średniozaawansowany/zaawansowany

Lezioni della storia – niesamowity! Profesor Alessandro Barbero opowiada o historii w sposób jaki nigdy nie słyszeliście! Historia w jego wydaniu jest jak wciągająca powieść… chcesz wiedzieć więcej i nie możesz się oderwać od słuchania. Przykładowe tematy lekcji profesora to:

ExtraBarbero – La vita sessuale nel medioevo, ExtraBarbero – Roma Multietnica, ExtraBarbero – Napoleone, tra libertà e tirannide, ExtraBarbero – Dante e la nobiltà

Długość podcastu:  60 min                                            

Poziom języka włoskiego:  zaawansowany

Leave a Reply